Varivolikogu

100 päeva varjude mängu

 

Üks linn.

Üks teater.

Kaks volikogu.


 

Oled sa mõelnud, kes on need inimesed, kes juhivad sinu linna?
Oled sa mõelnud, kuidas nad seda teevad?
Oled sa mõelnud, kes on need inimesed, kes otsustavad, millal sinu kodutänavale uus asfalt pannakse? Ja kuidas nad seda otsustavad?
Oled sa mõelnud, kes ja kuidas otsustab, milline on sinu kodulinna eelarve?
Oled sa mõelnud, kuidas otsustatakse, milline on sinu linna tulevik?
Oled sa mõelnud, millega need otsustajad siis ikkagi tegelevad, sest sinu tänav on jätkuvalt auke täis ning bussiga ei saa ikka mitte kuhugi sõita, sest busse … neid lihtsalt ei ole?

 

Varivolikogu on Paide Teatri aktsioon, mis algab hetkel, mil kohalike omavalitsuste valimised on lõppenud, valimisreklaamid on tänavatelt kadunud, kõikjal Eestis moodustatakse koalitsioone, esitatakse nõudmisi, otsitakse kompromisse ja kirjutatakse oma nimesid 79 omavalitsuse kuulsusrikkasse ajalukku.

Varivolikogu on mõtteline järg 2021. aasta mais toimunud aktsioonile "33 kõnet", mille raames kõlasid Paide keskväljakul 33 õhtul 33 visiooni Eestile. Seekord pöörame pilgu sissepoole ning uurime, kuidas sünnivad ühes väikelinnas visioonid ning mil viisil neid teostatakse.
Varivolikogu on aktsioon, mille raames mängitakse linnaruumis ning teatrisaalis saja päeva jooksul läbi kohaliku omavalitsuse volikogu tööprotsess, eesmärgiga avada seda, kuidas ühes omavalitsuses eelnõudest otsused saavad.

Varivolikogu raames arutatakse läbi kõik Paide linnavolikokku jõudvad teemad. Peale selle tõstatab varivolikogu teemasid, mis on tema 23 varivoliniku meelest linna arengut ning tulevikku silmas pidades olulised, kaasab aruteludesse vastava valdkonna eksperte ning linnakodanikke. Samuti on varivolikogu valmis korraldama katseid, millega juhitakse tähelepanu reaalsetele kitsaskohtadele. Kas ratastoolis inimene saab ilma abita Paide tänavatel liikuda? Kas ta pääseb raekotta, apteeki, toidupoodi, teatrisse? Aga lapsevankriga inimene? Kas tänavate äärekivid takistavad käimisraame vajavate inimeste liikumist? Kas Paide linna pargid on ka pimedal ajal turvalised vaba aja veetmise kohad? Kas Roosna-Allikul elaval lapsel on võimalik pärast huviringi lõppu Paidest ühistransporti kasutades tagasi koju jõuda?

 

Varivolikogu on kõrvalpilk poliitiliste otsustusprotsesside heinamaale, alternatiiv kehtivale korrale.

Varivolikogu põhiline töö kulgeb läbi kahe igakuise sündmuse –
VARIVOLIKOGU ISTUNG ja VARIVOLIKOGU KOMISJONI KOOSOLEK.

 

VARIVOLIKOGU ISTUNG on igal kuul toimuv varivolikogu kogunemine, mis leiab aset üks päev enne Paide linnavolikogu istungit. Paide Muusika- ja Teatrimaja väikses saalis kogunevad varivolinikud käivad läbi kõik Paide linnavolikogus teemaks tulevad punktid ning arutlevad selle üle, mis võiks linnavolikogus arutluse alla tulla.

Teatrisaalis toimuvat istungit raamistavad Paide Teatri näitlejad, kes otsivad paralleelselt istungiga vastust küsimusele, kuidas üle Eesti kohalike omavalitsuste volikogud toimivad ning mil viisil saavad mõtetest otsused.  

VARIVOLIKOGU KOMISJONI KOOSOLEK on istungile eelneval pühapäeval toimuv arutluspäev, mille jooksul arutlevad varivolinikud läbi kõik Paide linnavolikokku jõudvad teemad. Iga komisjoni istungit avab ühe eksperdi sissevaade teemasse ning sellele järgneb avalik arutelu, millest saavad osa võtta kõik kohaletulnud.

Kõik varivolikogu protokollid, dokumendid ning materjalid on avalikud ning kättesaadavad Paide Teatri kodulehel.

 

Paide linna varivolikokku kuuluvad

Varivolikogu tööd juhivad

lavastaja Jan Teevet
lavastusdramaturgid Oliver Issak, Ott Karulin ja Margaret Tilk
näitlejad Johannes Richard Sepping, Maria Paiste ja Kirill Havanski
kunstnik Kairi Mändla
metallikunstnik Taavi Teevet
produtsent Harri Ausmaa.

 

Varivolikogu on osa Paide Teatri aktsioonide sarjast Paide 3000, mille raames uuritakse ühe linna näitel kunsti ja kogukonna omavahelist suhet. Paide 3000 keskmes on kaks küsimust: kuidas anda ühele kujutlusvõime kaotanud kogukonnale tagasi võime unistada ning kas ja kuidas saab kunst/kunstnik sellesse protsessi panustada.